Čipové karty ako meter na futbalové chuligány

Po nedávnom zápase medzi Spartou Praha a Baníkom Ostrava sa znova rozhorela debata o zavedení prísnejších pravidiel a účinnejších bezpečnostných opatrení proti futbalovým výtržníkom.

Usporiadatelia tímu hosťujúceho ďalší zápas s Baníkom reagovali na tento incident preventívnym krokom, kedy vstupenky v predpredaji bolo možné zakúpiť iba na základe predloženia občianskeho preukazu. Bohužiaľ sa zdá, že tento systém nie je úplne bezchybný, pretože údajne pri samotnom vstupe na štadión, bolo možné prejsť aj so vstupenkou na cudzie meno. Samotná kontrola občianskych preukazov je dosť časovo náročná.

Čipové karty ako prevencia pred futbalovými výtržníkmi

Futbalová asociácia SR spolu s Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy teda zvažujú zavedenie registrácie fanúšikov a návštevníkov pomocou centrálnej elektronickej databázy a čipových kariet. Tým by agresívni jedinci mohli byť monitorovaní a prípadne by im mohol byť zakázaný vstup na akýkoľvek budúci zápas už pred bránami štadióna. Hoci možnosť zavedenia čipových kariet môže byť spočiatku nákladnejšia, Futbalová asociácia SR uznáva jej výhody a dlhodobú návratnosť.

Tieto čipové karty by totiž mohli slúžiť ako multifunkčné „chytré“ identifikačné karty, ktoré by podporovali ako miestne (klubové) tak aj celonárodné aplikácie. Okrem predaja vstupeniek, kedy každé sedadlo a sekcie sú digitálne riadené, by futbalové kluby pomocou vernostných programov mohli tiež lepšie propagovať svoje reklamné predmety. Centralizovaný systém vstupeniek by taktiež zabránil duplicitnému vydaniu čipovej karty nežiaducim osobám, a tým celkovo eliminoval akékoľvek podvody. Jednotlivé kluby by však zároveň mali možnosť vydávať menšie množstvo identifikačných kariet.