Kreditná a debetná karta

Kreditná a debetná karta patrí z pohľadu histórie medzi najstaršie typy plastových kariet. Kreditná karta a debetná karta sú dva rôzne typy platobných kariet, ktoré sa zásadne líšia v tom, akým spôsobom nakladajú s financiami držiteľa karty.

kreditna-karta-plastova-perfect-cards-opava

Debetná karta

  • Je priamym prepojením s bankovým účtom, ku ktorému bola karta bankou vydaná. Držiteľovi umožňuje bezhotovostne platiť za tovar a služby peniazmi, ktoré má na svojom účte.
  • Ak používateľ nemá na svojom účte dostatok peňazí, transakcia je s najväčšou pravdepodobnosťou zamietnutá.
  • Vhodná na výber hotovosti z bankomatu pre svoje minimálne poplatky, najmä pokiaľ ide o bankomat rovnakej banky, ktorá kartu vydala.
  • Debetná karta spravidla neposkytuje žiadne výhody ako napríklad bonusové body alebo cashback.

Kreditná karta

  • Držiteľ kreditnej karty dostane od vydavateľa karty kreditný (úverový) limit, čo je maximálna čiastka, ktorú môže používateľ minúť na dlh.
  • Pokiaľ držiteľ karty čerpá peniaze z úverového limitu, vydavateľ mu za túto čiastku účtuje úroky a za neskoré platby väčšinou vysoké poplatky (penále).
  • Nevhodná na výber hotovosti z bankomatu kvôli vysokým poplatkom.
  • Kreditná karta poskytuje jeho držiteľovi často rôzne výhody ako napr. bezúročný úverový limit po určitú obmedzenú dobu, bonusové body, cashback, poistenie a iné.

Základný rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou je teda ten, že debetná karta čerpá existujúce financie z účtu jeho majiteľa, zatiaľ čo kreditná karta poskytuje užívateľovi kreditný limit, umožňuje mu nakupovať na dlh a splácať neskôr.

kreditna-karta-vysoke-poplatky-za-vyber-z-bankomatu-perfect-cards-opava

S kreditnou kartou radšej nevyberajte z bankomatu

S kreditnou kartou si dajte predovšetkým pozor na výber peňazí z bankomatu. Áno, dá sa na tento účel použiť rovnako ako karta debetná, avšak pripravte sa na dosť vysoký poplatok aj pri výbere nízkej čiastky. Väčšinou činí okolo 4 € aj viac, čo naozaj nie je málo. Navyše, akonáhle si takto peniaze v hotovosti vyberiete, požičiavate si ich od banky, teda začína plynúť úrok a lehota do riadnej splátky.

Výhody plastových kariet ako vstupeniek na akcie

Scéna postpandemických akcií a udalostí vyzerá naživo a akčne. Ľudia všetkých vekových kategórií využívajú možnosť navštevovať festivaly, remeselné trhy, výstavy a miestne slávnosti. Všade vznikajú festivaly jedla a hudobné akcie pod holým nebom. Navyše trh obchodných konferencií začína lákať osoby s rozhodovacou právomocou, ale aj bežných zamestnancov späť k osobnej účasti.

Čtěte více »