Zatiaľ čo v Európe, Ázii a Latinskej Amerike sa čipové karty používajú ako bežný spôsob platby už niekoľko rokov, v Spojených Štátoch si tieto „chytré karty“ musia svoje miesto ešte len vydobyť.
Potreba nahradenia magnetických kariet je stále naliehavejšia, a to najmä v súvislosti s nedávnym prípadom rozsiahleho zneužitia elektronických dát, ktoré postihlo približne 40 miliónov majiteľov debetných a kreditných kariet. Podľa neziskovej spoločnosti Online Trust Alliance, ktorá sa zaoberá monitorovaním elektronickej informačnej kriminality, priniesol minulý rok najhoršie výsledky v histórii, kedy bolo zneužitých viac ako 740 miliónov spotrebiteľských údajov. Tieto údaje sa týkali mien zákazníkov, čísel debetných a kreditných kariet, dátumov ukončenia platnosti kariet, osobných identifikačných čísel (PIN) a kódov na magnetických páskach plastových kariet.
Čipové karty
Plastové karty vybavené čipom, ktoré sú každodenne používané na platobné transakcie v 80 krajinách sveta, teda okrem Spojených Štátov, predstavujú v porovnaní s bežnými plastovými kartami s magnetickou páskou oveľa bezpečnejšiu alternatívu. Informácie týkajúce sa účtu sú zakódované spôsobom, ktorý možno len veľmi ťažko falšovať alebo duplikovať. Tieto plastové karty sú tiež známe ako EMV karty; Europay, MasterCard a Visa sú totiž dodávateľmi, ktorí zaviedli normy technológie chip-and-PIN. Pritom z celkového množstva EMV kariet, ktoré sú celosvetovo v obehu, iba 1% pochádza z peňaženiek Američanov.
V tejto súvislosti MasterCard a Visa vyzývajú výrobcov plastových kariet, obchodníkov a banky, aby začali spoluprácu vedúcu k obmedzeniu finančných škôd spôsobených stratou, odcudzením či falšovaním kariet. Niektoré americké štáty tiež preverujú možnosti prijatia nových zákonov, ktoré by urýchlili zavedenie technológie chip-and-PIN pri výrobe plastových kariet. Vzhľadom na rýchlo narastajúci počet a rozsah tzv. kyber zločinov, je náhrada magnetických kariet mikročipmi nevyhnutná.
Dôvodom, prečo Spojené Štáty zaostávajú za zvyškom sveta v zabezpečení svojho platobného systému debetných a kreditných kariet, je nepochybne veľkosť amerického trhu. Hlavnou prekážkou odrádzajúcou amerických obchodníkov od zavedenia nových čítacích zariadení v predajniach sú ohromné náklady dosahujúce miliardy dolárov. Avšak práve vďaka tomuto otáľania sa americké firmy stávajú ľahkou obeťou stále dômyselnejších kyberútok útokov. Preto sa mnoho spoločností, v záujme predchádzania ďalších finančných strát, znovu začína zaoberať otázkou investície do mikročipových čítacích zariadení.
Prečo sú teda čipové karty bezpečnejšie ako karty magnetické? Odpoveď je ukrytá v ich schopnosti kódovať údaje individuálne pre každú jednotlivú transakciu. Magnetické karty používajú iba jedno číslo, ktoré sa stále opakuje. Preto sú EMV karty riešením v boji s podvodnými transakciami v miestach predaja.