Revolúcia čipových kariet prichádza do spojených štátov

Zatiaľ čo v Európe, Ázii a Latinskej Amerike sa čipové karty používajú ako bežný spôsob platby už niekoľko rokov, v Spojených Štátoch si tieto „chytré karty“ musia svoje miesto ešte len vydobyť.

Potreba nahradenia magnetických kariet je stále naliehavejšia, a to najmä v súvislosti s nedávnym prípadom rozsiahleho zneužitia elektronických dát, ktoré postihlo približne 40 miliónov majiteľov debetných a kreditných kariet. Podľa neziskovej spoločnosti Online Trust Alliance, ktorá sa zaoberá monitorovaním elektronickej informačnej kriminality, priniesol minulý rok najhoršie výsledky v histórii, kedy bolo zneužitých viac ako 740 miliónov spotrebiteľských údajov. Tieto údaje sa týkali mien zákazníkov, čísel debetných a kreditných kariet, dátumov ukončenia platnosti kariet, osobných identifikačných čísel (PIN) a kódov na magnetických páskach plastových kariet.

čipová karta

Čipové karty

Plastové karty vybavené čipom, ktoré sú každodenne používané na platobné transakcie v 80 krajinách sveta, teda okrem Spojených Štátov, predstavujú v porovnaní s bežnými plastovými kartami s magnetickou páskou oveľa bezpečnejšiu alternatívu. Informácie týkajúce sa účtu sú zakódované spôsobom, ktorý možno len veľmi ťažko falšovať alebo duplikovať. Tieto plastové karty sú tiež známe ako EMV karty; Europay, MasterCard a Visa sú totiž dodávateľmi, ktorí zaviedli normy technológie chip-and-PIN. Pritom z celkového množstva EMV kariet, ktoré sú celosvetovo v obehu, iba 1% pochádza z peňaženiek Američanov.

V tejto súvislosti MasterCard a Visa vyzývajú výrobcov plastových kariet, obchodníkov a banky, aby začali spoluprácu vedúcu k obmedzeniu finančných škôd spôsobených stratou, odcudzením či falšovaním kariet. Niektoré americké štáty tiež preverujú možnosti prijatia nových zákonov, ktoré by urýchlili zavedenie technológie chip-and-PIN pri výrobe plastových kariet. Vzhľadom na rýchlo narastajúci počet a rozsah tzv. kyber zločinov, je náhrada magnetických kariet mikročipmi nevyhnutná.

Dôvodom, prečo Spojené Štáty zaostávajú za zvyškom sveta v zabezpečení svojho platobného systému debetných a kreditných kariet, je nepochybne veľkosť amerického trhu. Hlavnou prekážkou odrádzajúcou amerických obchodníkov od zavedenia nových čítacích zariadení v predajniach sú ohromné ​​náklady dosahujúce miliardy dolárov. Avšak práve vďaka tomuto otáľania sa americké firmy stávajú ľahkou obeťou stále dômyselnejších kyberútok útokov. Preto sa mnoho spoločností, v záujme predchádzania ďalších finančných strát, znovu začína zaoberať otázkou investície do mikročipových čítacích zariadení.

Prečo sú teda čipové karty bezpečnejšie ako karty magnetické? Odpoveď je ukrytá v ich schopnosti kódovať údaje individuálne pre každú jednotlivú transakciu. Magnetické karty používajú iba jedno číslo, ktoré sa stále opakuje. Preto sú EMV karty riešením v boji s podvodnými transakciami v miestach predaja.

Kúzlo reklamných kartičiek

Asi už ste tiež nejakú dostali, možno ich máte podobne ako množstvo ďalších, menej poriadnych jedincov po celom svete, plnú tašku či peňaženku. Áno, hovorí sa tu o reklamných kartičkách.

Čtěte více »