Aké je využitie plastových kariet doma a vo firme?

Plastové karty dnes slúžia na mnohé účely, nie len ako vizitky alebo karty platobné. Povedzme si trochu viac o tom, na čo sa využívajú a ako môžu uľahčiť život v súčasnom svete plnom techniky a elektroniky.

Reklama

Plastové karty sa dokonale hodia na reklamné účely. Na ich povrch si môžete nechať vytlačiť v podstate čokoľvek, ideálne potom firemné logo, prípadne grafické stvárnenie vášho podnikateľského zámeru. Dajú sa však aplikovať aj jednorazovo, kedy sa zameriavajú iba na určitú časovo obmedzenú akciu. Luxus také karty je možné podporiť metalickou úpravou povrchu a podobnými inovatívnymi prvkami.

Identifikácia osôb

Ďalšie využitie plastových kariet je na rozpoznávanie osôb prostredníctvom čiarového kódu. Jedná sa o skvelé zabezpečenie a také plastové karty si nájdu svoje miesto napríklad v obchodoch, reštauráciách, v knižniciach či rôznych kluboch. Stačí len priložiť plastovú kartu s čiarovým kódom a budú načítané také prístupové informácie, ako je vaše meno či dátum narodenia. Obdobou čiarových kódov sú potom magnetické pásky alebo špeciálne čipy.

Pre zákazníkov

Samostatnou kategóriou identifikačných kariet sú zákaznícke karty. Dajú sa rozdeliť na vernostné, darčekové alebo zľavové a slúžia predovšetkým na vytvorenie stáleho okruhu zákazníkov, ktorí využívajú rôzne výhody.

Debetné a platobné karty

Opomenúť nemôžeme ani karty bankového typu, deliace sa na dve hlavné skupiny, teda na platobné karty a karty kreditné. Hovoríme o klasike, ktorá stála na začiatku, v súčasnosti potom môžeme vidieť rôzne kartové asociácie vydávajúce platobné certifikácie takých kariet, napríklad Visa, Mastercard, American Express a ďalšie.

Docházka

Moderná plastová karta môže poslúžiť na kontrolu dochádzky zamestnancov, ale aj napríklad členov klubu alebo určitej uzavretej skupiny. Podstatnou súčasťou dochádzkového systému je čítačka, ktorá prevádza informácie z karty do programového prostredia.

Ďalšie možnosti využitia plastových kariet:

  • Pre vstup a prístup do objektu
  • Pre členov klubov, organizácií a záujmových skupín
  • Pre záruku a servis